İsim Şehir

  • Genel-kültür, kategorik grup oyunudur.
  • Çocukluk yıllarının bu vazgeçilmez oyununun daha orijinal bir kaynağı tespit edilememiştir. Kimilerince Türk ilk-orta öğretim müfredatının gayrı-resmi dersi olarak adlandırılmaktadır.
  • En az 2 kişiyle oynanır, fakat ne kadar çok oyuncu olursa o kadar iyidir.
  • Oyun malzemeleri kağıt ve kalemden ibarettir
  • İlk evvela oyunda kullanılacak kategorilere karar verilir ve bu kategorileri her oyuncu kendi kağıdına bir sütunun başlığı olacak şekilde yerleştirir. Standart kategoriler isim-şehir-hayan-bitki-eşya-artist-ülke olup, genişletilmiş kategoriler yönetmen-yazar-atasözü-deyim-bilim insanı-enstrüman-sporcu-element-dağ-deniz-göl-film-kitap-renk-araba markası-mecmua-sayı, vb'dir. Son sütun her zaman puanların yazılacağı 'not' kısmıdır. Her turun başında bir oyuncunun A'sı sesli, devamı içinden olmak üzere alfabeyi sayması ve diğer bir oyuncunun 'dur'/'tamam' demesi ile bir harf tespit edilir. Oyunun amacı bu ilk harfi esas alarak tüm kategorileri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm kategorileri tamamlayan ilk oyuncu 20-30 sn sayarak diğerlerine son bir şans verir, tamamlayan çıkmazsa her tur oy birliğiyle 'yeter' denilen noktaya kadar devam eder. Tur sonunda kategori kategori sırayla herkes cevabını okur. Çeşitli puanlamalar geliştirilebilir. En basit puanlama sistemine göre: aynı cevabı yazanlar 5, farklı yazanlar 10, o kategori için bulunan tek (farklı) cevabı yazan kişi 20 puan alır. Daha adil ve fakat daha karmaşık olan ikinci sisteme göre, oyuncu sayısı ile 2 arasındaki tüm sayıların OKEK'ine bölünebilen bir toplam puan (örneğin 5 oyuncu için 120 puan), o turda cevap veren oyuncular arasında usulünce paylaştırılır.
  • Oyun süresi kaç tur oynanacağına bağlıdır, son derece esnek olup grubun heves ve dinamiklerince belirlenir. 10-15 dk ila saatlerce oynanabilir.
  • Kurallar ve kategoriler neredeyse sonsuzca modifiye edilmeye müsaittir. Örneğin ilk harf ile oynamanın monotonluğundan mustarip gruplar oyunu, seçilen harfin bulunacak cevapların son harfi, ikinci harfi, sondan bir önceki harfi, vb olması kuralıyla deneyebilirler.