Kim-Kiminle-Nerede?

  • Birlikte eylemek zor zanaat. Herkesin herkesle her şeyi yapabilmesi ise namümkün. Na-savar niyetine, vaktinde oldukça yaygın olan ama unutulmaya yüz tutmuş bir oyun geliyor. Kim kiminle nerede?
  • En az üç oyuncuyla oynanan, her oyuncunun bir parçasını yazdığı kısa bir hikaye oluşturmaya dayalı bir oyundur. Oyunculara birer kağıt kalem verilir. Herkes elindeki kağıdın üst tarafına “kim?” sorusuna cevaben gerçek veya hayali bir kişi yazar ve yazdığını örtecek şekilde kağıdını üstten katlayarak sağındaki oyuncuya verir. Kağıtlar el değiştirdikten sonra bu kez oyuncular “kiminle?” sorusuna birer cevap yazar ve kağıtlar tekrar katlanıp sağdaki oyuncuya verilir. Oyun bu şekilde, sırasıyla “kim”, “kiminle”, “ne zaman”, “nerede”, “neden”, “nasıl”, “ne yaptı”, “kim gördü”, “ne dedi” sorularına cevaplar yazılıp kağıtların el değiştirmesiyle devam eder.
  • Farklı yapıda hikayeler elde etmek için cevaplanacak sorular ve bunların sıraları isteğe göre değiştirilebilir. Yeter ki baştan sona okunduğunda anlamlı bir bütün oluştursun. Ayrıca, belli bir tema seçilerek cevapların bu temayla ilgili olması şartı getirilebilir.
  • Tüm soruların cevapları sırayla yazıldıktan sonra, katlana katlana minik birer ruloya dönen kağıtlar açılır ve ortaklaşa yazılmış kısa hikayeler yüksek sesle okunur. Gülünür, eğlenilir; olmamışbulanılır, bunebelenilir...
  • Öyle ya da böyle, okunan bizim hikayemizdir.

 

  • Hazırlopçular için çıktı alıp oynamalık hazır oyun kağıdı:
Download
Kim-kiminle.doc
Microsoft Word Document 39.0 KB