OYUNLAR (75)

Oyunları aşağıdaki altı Ludozofik kategoriye ayırdık. İlgili linki takip ederek o kategoride yer alan oyunlara ulaşabilirsiniz. Parantez içindeki sayılar mı? O kategorideki toplam oyun sayısı. Haydi rastgele!

Sözlü Oyunlar (20)

Birkaç kişi bir araya geldiğinde, ekstra bir malzeme gerektirmeksizin konuşa gülüşe oynanabilecek oyunlardır. Çoğu zaman mekandan da bağımsız olmaları nedeniyle her an her yerde oynanabilmek gibi bir güzelliğe sahiptirler.


Yaz-Çiz Oyunları (13)

İsmiyle müsemma bu kategorideki oyunlar, bir miktar kağıt ile kalem gerektiren ve ilgili kurallar dahilinde yazma, çizme, işaretlemelerin yapılması ile oynanan oyunlardır. Söz uçar yazı kalır, oyun biter hazzı kalır.

 


Düzüstü Oyunlar (9)

Daha doğru ama bir o kadar da uydurma bir ifadeyle oyûne-i satıh olarak da adlandırılabilir bu oyunlar. Masada, yerde veya benzeri bir zemin üzerinde oynamak icap eder.

 


Şiddet/Dayanıklılık Oyunları (10)

Oyunun sadece hoşa gitmeyen şeylerden uzak kalarak değil, bizzat bunların en fiziksel olanlarından dahi zevk türetebileceğini gösteren; fazlası bünyelere zarar oyunlar. 

 

 


Sokak Oyunları (11)

Parkta, bahçede ya da daracık sokaklarda, ama illa ki dışarda oynanan oyunlardır. Bu oyunların bizlere öğrettiği ortak bir şey varsa o da havanın kararmasının ve yemeğin hazır olmasının ne kadar hüzünlü olabileceğidir.


Durumcu Oyunlar (12)

Dünyaca maruf Situationist International hareketine referansla devşirilmiş bu kategori, yalnızca gündelik hayatta sıradışı durumlar yaratan oyunları değil, kelimenin daha geniş anlamında belli durumlara bağlı yahut kendine has durumlar ortaya çıkaran oyunları içerir.