Uzun Eşek

  • Uzun eşek, en az üçer kişiden oluşan iki takımın oynadığı hakemli bir oyundur. Genellikle grup içindeki en kilolu kişi ya da o an oyunu oynamaya fiziksel bir engeli olan kişi hakem olarak seçilir. Hakem, aynı zamanda “yastık” rolünü de oynamaktadır. 
  • Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılırlar. İlk “yatacak” takım kura ile belirlenir. “Yastık” sırtını bir duvar ya da ağaç gibi sağlam bir yüzeye yaslar.Yatacak takımın ilk oyuncusu kafasını yastığın bacakları arasına sokarak omuzlarını yastığın bacaklarına dayar, takımın diğer üyeleri de kafalarını sırayla öndeki arkadaşlarının bacakları arasına koyarak, öndeki arkadaşların bacaklarına sarılırlar. İkinci takım mensupları koşarak sırayla diğer takımın sırtına atlar ve bir eşeğe biner gibi otururlar. Atladıktan sonra yukarıdakilerin ileri doğru hareket etmeleri yasaktır. Atlayan takımın amacı yatan takımı atlamanın şiddetiyle çökertmektir. 
  • Yatan takımın en az bir oyuncusu çökerse, yeni bir tura geçilir ve o takım tekrar yatar. 
  • Atlayanlar, tur tamamlanmadan veya rakip takım çökmeden önce herhangi bir şekilde yer ile temas ederlerse o turu kaybetmiş olurlar. Bir sonraki turda hangi takımın yatacağı sayışma ile belirlenir.
  • Eğer yatan takım çökertilememişse ve atlayan takım oyuncularından hiç biri yere değmemişse şu tekerleme söylenir.

Bizim köyün imamı,
Alttan verir samanı,
Üstten çıkar dumanı.
Çattı da pattı kaç attı?

  • Tekerlemenin bitmesiyle birlikte atlayan takımdan ilk atlayan kişi yastığa parmaklarıyla bir rakam gösterir. Yatan takımdan ilk kişi de “çift” veya “tek” diye bağırır ve eğer atlayanların gösterdiğinin tek mi çift mi olduğunu bilirse, atlayan takım yatar. Yoksa yatanlar tekrar yatar. Oyun bu şekilde devam eder.