NIM (Marienbad Oyunu)

  • İki kişilik bir strateji oyunudur.
  • Marienbad'da Geçen Yıl adlı Alain Robbe-Grillet romanında ve bu romandan uyarlanan aynı adlı enfes Alain Resnais filminde geçer (ilgili sahne için bkz. aşağıdaki video). Oyunun Çin kökenli olduğu tahmin edilmekte, Avrupa'da da 16. yüzyıl itibarıyla oynandığı bilinmektedir. Oyunun adı muhtemelen Almanca 'almak' anlamına gelen Nimm, veya aynı anlamlı eski İngilizce'deki Nim'den gelmektedir. Ayrıca NIM sözcüğü, WIN'in takla attırılmış halidir.
  • Oynamak için 16 adet küçük nesne (kibrit çöpü, bozuk para, kesme şeker, vb) ve bunların üzerine dizilebileceği bir yüzey (masa, yer) yeterlidir.
  • 16 nesne bir yüzey üzerine sırasıyla 1, 3, 5 ve 7'li dört sıra oluşturacak şekilde dizilir. Sırası gelen oyuncu, tek bir sıradan olmak kaydıyla istediği sayıda nesneyi alır ve sıra diğer oyuncuya geçer. En sona kalan nesneyi alan oyunu kaybeder.
  • Bir turu birkaç dakika sürer. Oyunculardan biri belli sayıda galibiyet elde edene veya oyuncular sıkılana kadar oynanır.
  • Oyunun online bir versiyonu şuradan oynanabilir.

 

NOT - Nim'in Çin'de oynanan Jian Shi Zi (Taşları Topla) oyunundan türediği bilgisi şüpheli görünüyor. Örneğin şuradaki diyaloğa bakılırsa (link yok olursa diye pdf hemen aşağıda) oyunun analizini yapan matematikçiler kimi yerlerde oyunun mucidi olarak anılıyor ve Çin çıkışlı olduğu bilgisi çok kısıtlı sayıda kaynaktan geliyor. Oyun tarihçileri iş başına!

 

Download
Chinese origins of NIM.pdf
Adobe Acrobat Document 571.7 KB