Kelimelet

  • En az iki oyuncuyla oynanan bir sözlü kelime oyunudur. Oyuncuların sırayla birer harf ekleyerek harf grubunu bir kelimeye doğru büyütmesi fakat anlamlı bir kelimeye varmaktan kaçınması olarak özetlenebilir. Nasıl yani mi? Şöyle:
  • Oyunculardan biri en az üç harfli bir kelime düşünerek ilk harfini söyler. Sonraki oyuncu bu harfle başlayan bir kelime düşünerek bu kelimenin ikinci harfini ilk harfe ekler. Amaç her seferinde o ana kadar söylenmiş harf grubunu içeren bir kelime düşünerek gruba yeni bir harf eklemek, fakat bunu harf grubunu anlamlı bir kelimeye tamamlamadan yapmaktır.
  • Eklenen her harften sonra, diğer oyunculardan biri bu harflerle başlayan bir kelime olmadığını iddia ederek harf ekleyen oyuncuyu düelloya davet edebilir. Davet edilen oyuncu o harfleri içeren anlamlı bir kelime söyleyemezse kendisi, söyleyebilirse davet eden oyuncu düelloyu kaybeder.
  • Sırası geldiğinde eklediği harf ile harf grubunu anlamlı bir kelimeye tamamlayan veya bir düelloyu kaybeden oyuncu yanmış olur. Yeni bir harf ile yeni bir tura başlanır.
  • Üç kez yanan oyuncu oyundan çıkar. Sona kalan kazanır.

ÖRNEK (üç oyuncu: Aslı, Burak, Ceylan)
- Aslı, fötr kelimesini düşünerek F der.
- Burak ‘felaket’ düşünerek E, der. Harf grubu FE olmuştur.
- Ceylan’ın aklına FE ile başlayan ‘ferah’ gelir fakat R eklerse anlamlı bir kelime (fer) oluşacağı için başka bir harfle devam eden bir kelime arar. ‘Fevri’yi düşünerek V, der. Harf grubu şimdi FEV.
- Aslı kelimeye tamamlamamak için K demez, onun yerine ‘fevri’ kelimesini düşünerek R, der.
- Burak fevr- ile başlayan ‘fevri’den başka kelime bulamaz. Mecburen İ, der ve yanar.
 
- Yeni tura geçilir. Burak yeni bir harf söyler ve aynı şekilde devam eder.

  • Oyunun bir türevinde, ilk harf herhangi bir harf olabilir ve sırası gelen oyuncu, yine ortaya çıkan yeni harf grubunun bir kelime olmaması fakat bir kelimenin içinde geçiyor olması kaydıyla, harf grubunun başına da harf ekleyebilir.