Kelime Avı

  • İki veya daha çok oyuncunun kağıt-kalem ile oynayabileceği klasik bir kelime oyunudur. Amaç, seçilen bir anahtar kelimenin harflerini kullanarak olabildiğince çok kelime türetmektir.
  • Her oyuncuya bir kağıt kalem temin edilir. En az 8 harfli bir anahtar kelime seçilir. Kelimenin uzunluğuna ve istenen rekabet düzeyine göre (örn. 5-15 dk. arasında) bir süre belirlenir. Bu süre zarfında her oyuncu anahtar kelimenin harflerini kullanarak olabildiğince çok kelime türetip kağıdına yazar.
  • Kelimelerin en az dört harfli olması kuralı getirilebilir. Özel isimler ve çekim eki almış kelimeler kabul edilmez.
  • Süre sonunda sırayla kelimeler okunur, puanlama yapılır. Her oyuncuya yazdığı geçerli kelime sayısı veya kelimelerinin harflerinin toplamı kadar puan verilir. En çok puanı toplayan turun galibi olur.
  • Oyunun bir versiyonunda, anahtar kelime kağıdın sol tarafına yukarıdan aşağı yazılır. Yine sadece anahtar kelimenin harflerini kullanarak, her bir harf ile başlayan en uzun kelime bulunmaya çalışılır. Bu versiyonda anahtar kelime aynı harfin çok tekrar etmediği bir kelime olmalıdır. Bir oyuncu tüm harfler için bir kelime bulup “tamam” dediğinde, herkes bulabileceği kadar kelime bulduğuna ikna olduğunda, veya belirlenen süre dolduğunda kelimeler açık edilir. Oyuncular yazdığı kelimelerin toplam harfi kadar puan alır.

 

ÖRNEK 

PANZEHİR

panzer 6
ahir
nehir 5
zinhar 6
ezan 4
hazne 5
izan 4
rahip 5
  39