Haydi Bastır

  • Masa başı bilgi yarışmasıdır. İki takımlı müsabaka şeklindedir.
  • Oyunun bildiğimiz kaynağı, Mim Kemal Öke tarafından sunulan aynı adlı TV yarışma programıdır. Yarışmanın özgün versiyonu, Amerika, İngiltere ve Avustralya'da uzun yıllar Blockbusters adıyla yayınlanmıştır. Türkçe'ye kazandırılırken 'Buster'dan feyz alınmış olması ihtimali, yaratıcı tercüme adına dehşet vericidir.
  • 2n+1 kişiyle oynanır, kağıt ve kalem yeterlidir
  • Eşit sayıda kişiden oluşan iki takım ve bir sorguç; her birinin içinde birer harf yazılı, yatayda ve düşeyde aynı sayıda, bitişik nizam peteklerle oynanır. Peteklerin içindeki her harf, o petek için sorulacak olan sorunun baş harfidir. Sorguç,  rastgele bir harften başlayarak ilk soruyu sorar. Örneğin içinde N olan bir petek için standart soru kalıbı "Hangi N ... dir?"dir. Cevap hakkı için butona (sorguç eli, ayağı, silgi, çakmak, vb) basılır. Yanıtlama süresi 5 sn olup, takım adına cevap verme hakkı butona basan kişiye mahsustur. 5 sn içinde doğru cevap verilememesi durumunda cevap hakkı diğer takıma geçer, soru yarım kalmışsa tamamlanır ve 5 sn içinde yanıtlanması beklenir. İki takım da bilemezse aynı petek (harf) için başka bir soru sorulur. Aksi takdirde sorulan petek, bilen takıma özgü bir renk veya desenle doldurulur ve bilen takımın yeni bir petek seçmesiyle devam eder. Takımlardan biri yatay, diğeri dikey doğrultuda köprü kurmaya çalışır. Bilinen her petek, o takıma ait köprünün bir taşıdır. Köprüyü ilk tamamlayan takım oyunu kazanır.
  • Kovan'ın ebadına göre ortalama oyun süresi değişiklik arz eder: 5x5-->20-25dk    6x6-->30-35dk    7x7-->40-45dk
  • Sonuca doğrudan gitmek yerine köprüyü dolandırmak, çeşitli şekiller çizmeye çalışmak, vb hareketler, karşı takımı gıcık edici ve eğlencelidir.
  • Gerekli petekleri çizmeye üşenenler, 'çiziyorum ama petekten başka her şeye benziyor' diyenler için hazır oyun şablonu hemen aşağıda hizmetinizdedir.
Download
Haydi Bastır Petekleri
Petek çizmekle uğraşmak istemeyenler için Ludozofi'den dev hizmet: hazır oyun şablonu. Çıktı al, hemen oyna!
Haydi Bastır Şablon.docx
Microsoft Word Document 116.5 KB