Harf Çorbası

  • En az iki kişilik bir yaz-çiz oyunu. Herkese birer kağıt kalem, belki bir de süreölçer ile oynanır.
  • Özetle, ortaya dökülen harf malzemesinden manalı bir ‘çorba’ yapma teşebbüsü. Olabildiğince ek malzeme kullanmadan fakat eldekini de ziyan etmeden.
  • Oyuncular sırayla birer harf söyler. Harfler eldeki kağıtlara not alınır. Altı harfe ulaşılınca herkes bu harflerden faydalanarak bir kelime türetmeye çalışır.
  • Amaç çıkan harflerden mümkün olduğunca çok, fakat bunların dışında olabildiğince az harf içeren bir kelime bulmaktır. İki kelime çıkan harflerden aynı sayıda içeriyorsa, daha kısa olan kelime (yani daha az ek harf kullanan) üstündür. Yani olabilecek en iyi kelime, seçilen tüm harflerin birer kez kullanıldığı ve başka hiçbir harf içermeyen kelimedir. Böyle bir kelime bulup söyleyen oyuncu olursa o eli otomatikman kazanmış olur. Kelimede seçilmiş harflerden biri birden fazla kez geçiyorsa sadece bir tanesi dikkate alınır.
  • Bir süre cebelleşip olası kelimeleri düşündükten sonra, olabilecek en iyi kelimeyi bulduğunu düşünen oyuncu "söylüyorum" der ve kelimesini söyler.
  • Kelimesini söyleyen oyuncu artık beklemededir. Diğer oyuncular ise söylenen kelimeden daha iyisini, (ortadaki harflerden daha fazla kullanan veya aynı sayıda harfe daha az ek harf ilave ederek oluşturulmuş bir kelime) bulmaya çalışırlar. Bulan (ve bundan iyisinin olamayacağını düşünen) bir başka oyuncu olursa o da “söylüyorum” deyip kelimesini söyler.
  • Belli bir süre sonunda (örn. toplam 5 dk veya ilk kelime söylendikten sonra 1 dk) o ana kadar söylenmiş kelimelerin en iyisi, yani en son söylenen kelime kazanır.
  • Yeni harfler seçilerek yeni bir tura geçilir.

 

ÖRNEK
(Üç oyuncu: O1, O2, O3; sırayla birer harf söyleyerek şu harfleri seçmiş olsunlar: G, R, P, O, Y, İ)

 

O1: ‘GRUP kelimesini düşünür. Ama daha iyisini bulabileceğini  düşünerek bunu söylemez, aramaya devam eder. Aklına ‘POLİGON’ gelir. “Söylüyorum” deyip bunu söyler.

 

O2: Biraz daha düşündükten sonra ‘poligon’dan daha iyisini bulur ve “söylüyorum” deyip kelimesini söyler: PİYON. Daha az ek harf kullandığı için poligon’a üstünlük sağlayan bu kelime ile O2 liderliği ele geçirmiştir. Fakat oyun henüz bitmemiştir.

 

O3: Piyon’dan daha iyisini bulmak için halan bir dakika süre vardır. Eğer O3 daha iyisini bulamazsa turun galibi O2 olacaktır. Ancak süre dolmak üzereyken

 

O3 böyle bir kelime bulup söyler ve turu kazanır: PİYANGO.
 
GRUP >> 3 + 1
POLİGON >> 4 + 3
PİYON >> 4 + 1
PİYANGO >> 5 + 2