Clue (İpucu)

  • Kutu oyunudur. 2-6 kişiyle oynanır.
  • 1944 yılında Anthony Ernest Pratt isimli bir avukat katibi tarafından yaratılmış olan bir klasik. Kendi kulvarında yer alan onlarca oyunun atası olarak bilinmektedir. Ayrıca 'deduction board games' kategorisinin klasik bir örneğidir. Pratt'ın 1944 yılında yarattığı oyun 1949 yılında ilk kez piyasaya bir miktar değiştirilerek sürülmüştür. Orjinalinde süpheli, silah ve oda sayısı daha fazla ve oyun görece daha karmaşıktır. Oyun 1985 yılında tiyatroya uyarlanarak sahnelenmiştir. 
  • Kutunun içindekiler: platform, kişi piyonları, silahlar, bir veya iki zar, kartlar (şüpheli, oda, silah bilgilerini içeren), 6 adet kalem-kağıt (ipuçlarını not etmek için)
  • Mr. Buddy evinde öldürülmüştür. 6 şüpheli, 6 suç aleti ve 9 oda vardır. Bunlar bir dizi olasılık oluşturur ve oyuncular ipuçlarından yararlanarak katili, öldürdüğü aleti ve odayı bulmaya çalışırlar. Oyun platformu bölümlere (odalar, mutfak, kütüphane gibi) ayrılmış bir ev biçimindedir. Oyunun başında 3 kart (bir şüpheli, bir oda, bir silah) rastgele seçilerek, bakılmadan bir zarfa konur. Diğer kartlar oyuncular arasında paylaştırılır. Miss Scarlet karakterinden başlayarak saat yönünde oyun ilerler. rakiplerin elindeki kartları isabetli bir şekilde tahmin edebilen oyuncu, zarfın içindeki gerçek katil,yer ve alete ait bilgileri tahmin edebilir. Oyun iyi blöf yapmayı ve yapılan blöfleri tespit etmeyi gerektirir.
  • 45 dk.-1 saat civarında sürmektedir
  • Türkçe'de zamanında İpucu olarak basılmış olan oyun, son olarak Cluedo adıyla piyasaya sürüldü. İnternette farklı sürümleri ve versiyonları bulunuyor.