Bir Kelime Bir İşlem

  • En az iki oyuncu ile oynanan bir yaz-çiz oyunudur.
  • Türk televizyonlarından da aşina olduğumuz oyun ilk olarak 1965’te Fransız ekranlarında zuhur etmiş ve pek çok ülkede yerel versiyonları yayınlanmıştır. Fransa ile birlikte oyunun hala yayında olduğu birkaç ülkeden biri olan Türkiye’de oyun 1990’dan beri yayınlanıyor.
  • Oyun, sırayla oynanan kelime ve işlem turlarından oluşur. Kelime ve işlem ayrı oyunlar olarak da oynanabilir. Kelimede amaç belli sayıda harften olabildiğince uzun bir kelime türetmek, işlemde ise eldeki sayıları ve dört işlemi kullanarak bir hedef sayıya ulaşmaktır.
  • KELİME - En az üçü sesli dördü sessiz 9 harf seçilir. Belli bir süre (örn. 1 dk) tutulur. Oyuncular bu harfleri kullanarak bulabildikleri en uzun kelimeyi kağıtlarına yazarlar. Süre sonunda en uzun geçerli kelimeyi yazan oyuncu harf başı bir puan alır. Eğer birden fazla oyuncu aynı uzunlukta geçerli kelimeler bulmuşsa bu oyuncular aynı puanı alırlar. Tüm harflerin kullanıldığı 9 harfli kelimelere iki kat (18) puan verilir.
  • Bir versiyonda 8 harf seçilir ve oyunculara istedikleri ekstra bir harfi joker olarak kullanma hakkı verilir. Bu versiyonda eşit uzunlukta olan kelimelerden jokersiz olan(lar)a puan verilir.
  • İŞLEM - ‘Küçük sayılar’ (1-10) ve ‘büyük sayılar’dan (25, 50, 75, 100) toplam altı sayı seçilir. Dört küçük iki büyük, veya beş küçük bir büyük. Ardından rastgele üç basamaklı sayı hedef olarak seçilir. Örneğin her oyuncunun sırayla birer basamağını söylemesiyle oluşturulabilir hedef sayı. Yine belli bir süre (örn. 1 dk) içinde oyuncular, seçilen 6 sayı ve dört işlemi (+, -, ×, ÷) kullanarak hedef sayıya ulaşmaya çalışırlar. Süre sonunda her oyuncu hedef sayıya ne kadar yaklaşabildiğini açıklar. Tam sonuç, bir yaklaşık, vb. Hedef sayıya en çok yaklaşan sonucu bulan oyuncu(lar) tam sonuç için 10, bir yaklaşık için 9,... puan alır.
  • Harf ve sayıları aşağıdaki şablonu kullanarak, kesip kura çekme yoluyla seçebilrsiniz.

 

Download
1K1i - harfler+sayilar.pdf
Adobe Acrobat Document 23.2 KB