Oyuncular ve Oyuncu Olmayanlar için Oyunlar (A. Boal)

 

Geçtiğimiz yüzyılın en etkili tiyatro kuramcısı ve uygulayıcılarından Augusto Boal bu kitabında hem kurucusu olduğu Ezilenlerin Tiyatrosu formunu hem de bu bağlamda kullanılan birbirinden ilginç oyun-egzersizleri anlatıyor.

 

Ezilenlerin Tiyatrosu ve önerilen temrinler, oyunların özgürleştirici gücünü bir kez daha hatırlatıyor. Boal’ın geliştirdiği tiyatral oyuna katılmak için deneyimli oyuncular olmaya da gerek yok. Aksine bu form, tam da seyirci-oyuncu, oyun-gerçeklik ayrımlarını ortadan kaldırmayı; kimsenin seyretmekle kalmadığı, bilfiil dahil olarak oyunu ve gerçekliği dönüştürme gücünü fark ettiği bir oynama hali yaratmayı amaçlıyor.

 

Belli bir siyasal ideolojiye angaje olmayan bu politik tiyatroda, oyun yoluyla önce tahakküm görünür kılınıyor, sonra da onu aşacak alternatifler ‘oynanıyor’. Oyuncuların sözünü eyleyerek söylemesi sayesinde katılımcılar, bilinç, cesaret ve eyleme gücünü yükselterek sürdürüyor oyunu.

 

“Gerçekte, bir Ezilenlerin Tiyatrosu oturumu hiç bitmez, çünkü onda gerçekleşen her şey hayata yayılmalıdır. Tiyatro asla bitmemelidir! Ezilenlerin Tiyatrosu tam olarak hayal ve gerçeklik arasındaki sınır üzerine konumlanmıştır ve bu sınır aşılmalıdır.”

 

 

Download
Oyuncular ve Oyuncu Olmayanlar İçin Oy
Adobe Acrobat Document 5.4 MB