Macera Oyun Alanları - Kısa Bir Tarihçe (Tony Chilton)

Macera oyun alanlarını duymuş muydunuz? Duymamış olanlar için kısaca şöyle tarif edebiliriz: Boş bir arazide kurulan, hazır oyun ekipmanları yerine oracıkta bulunan veya kolayca temin edilebilen alet edevat veya eski eşyanın ucu-açık oyun malzemesi olarak kullanıldığı, çocukların yetişkin bir “oyun işçisi” gözetiminde oyunları hem icat edip hem oynadığı bir oyun alanı.

 

Yüz yıla yaklaşan bir tarihi var. Danimarka’da 1930’larda ‘hurdalık oyun alanı’ adı ile ortaya çıkıp 1940’larda İngiltere’ye, ardından pek çok Avrupa ülkesine yayılıyor. Daha fazlasını merak edenler için, Çocuk ve Barış Araştırmaları ekibi tarafından hazırlanan iki kitapçığı paylaşıyoruz.

 

Tony Chilton imzalı bu makale, adından anlaşılacağı gibi, mevzunun kısa bir tarihçesini aktarıyor. Konuyla ilgili bir başka çalışma olan Roy Kozlovsky’nin yazısı ise bizce daha ilginç:  Kozlovsky özellikle İkinci Dünya Savaşı ve sonrası döneminde macera oyun alanlarının nasıl bir toplumsal ve politik bağlama oturduğunu, teorik ve pratik açıdan imkan ve eksikliklerini eleştirel bir şekilde ele alarak tartışıyor.

 

(Çocuk ve Barış Araştırmaları’nı Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarından takip edebilirsiniz.)

 

Download
Macera Oyun Alanları - Kısa Bir Tarihçe
Adobe Acrobat Document 5.4 MB