Harfbozan

  • Bir ilâ birkaç kişi oynanabilecek bir metin yamultma oyunudur.
  • Gerekli malzemeler: Elektronik bir metin ve 'find and replace' özelliğini haiz bir kelime işlemcisi (örn. MS Word).
  • Belli bir süresi yoktur, sıkılana kadar oynanabilir.
  • Metnin belli harflerini başkalarıyla değiştirerek yamulmuş metni sesli okumaya dayalıdır. Bir örneğinin ifşa edildiği en taze kaynakta Afşin Kum şöyle tarif etmektedir: 

"Word ya da benzeri bir programla bir yazı dosyası açın, uzunca bir yazı olursa daha iyi. “Bul ve değiştir” (find and replace) kutusunu açın. Word kullanıyorsanız Ctrl+H ile açabilirsiniz. Daha sonra ”tümünü değiştir” (replace all) düğmesini kullanarak; sırayla bütün “i”leri “ü” yapın, bütün “ı”ları “u” yapın, bütün “e”leri “ö” yapın, bütün “a”ları “o” yapın. Sonra yüksek sesle okuyun. Tatlı niyetine, okurken hafif kambur durup kendinize Quasimodo postürü verebilirsiniz." 

  • Yapı ve asap bozumcu bu oyun elektronik metinlerle kısıtlı kalmak durumunda değildir. Bunun bir benzerini bundan tam 21 sene önce bir arkadaşla oynadığımızı hatırlıyorum mesela. Nasıl bu kadar net bir tarih verebildiğimi merak edenler için açıklayayım: 1990 Dünya Kupası'nı izlerken TRT ekranında günün maçlarını okuyorduk, ama tüm sesli harfleri 'o' ile değiştirerek. Komoron-Romonyo, Yogoslovyo-Kolomboyo, Otolyo-Omoroko Borloşok Dovlotloro. 
  • Yine bu oyunun bir türevi olarak düşünülebilecek bir eğlencelik de, bir sessiz harf seçip, bilinen bir şarkının tüm kelimelerini o harfle başlatarak söylemektir. Mesela zamanında Cartel in 'B'li yorumu üzerine az çalışmamışızdır: Barteel bir bumara, ben büyüük / Behennemden bıkan bılgın Bürk!